ARCHIWUM 2013

 

 SPOTKANIA ADWENTOWE 2013

ZAGRODA ARTYSTYCZNA "STARY SAD" BRZUSTÓW 206 Kolonia II 

" Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy,
pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy dawne,
uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków".
Jan Paweł II

 

Kolejny cykl SPOTKAŃ ADWENTOWYCH w BRZUSTOWIE rozpoczął się w niedzielę 1 grudnia 2013 r. o godzinie 14:00. Organizatorzy już po raz trzeci zaprosili do ZAGRODY ARTYSTYCZNEJ STARY SAD Pani Ewy Nagórskiej na spotkania połaczone z wymianą pomysłów na świąteczne przysmaki, bożonarodzeniowe ozdoby i gwiazdkowe prezenty. Jak co roku kiermasz światecznych rozmaitości i poczęstunek.

 

Plan spotkań: 

1 grudnia Adwentowy sennik
Snom i wygodnemu nocnemu wypoczynkowi poświęcone będzie nocnemu wypoczynkowi poświęcone będzie nasze pierwsze spotkanie, gdyż wedle wierzeń ludowych to co się śni w noc pierwszej niedzieli jest przepowiednią na I kwartał roku, sen drugiej niedzieli jest wróżbą na II kwartał itp.

Zapalenie pierwszej świecy adwentowej.
Zwiedzanie zagrody owieczek wrzosówek.
Coś na dobry sen  -kiermasz świątecznych rozmaitości a w nim:
wełniane koce, kołdry i poduszki, naturalne sposoby na bezsenność i przeziębienie: melisa, soki domowej spiżarni, miód z brzustowskiej pasieki, jajka od szczęśliwej kury na kogiel-mogiel , zabawki przytulanki itp.
Figa z makiem - czyli degustacja potraw z makiem, przyjacielskie pogaduchy i interpretacje marzeń sennych.


8 grudnia Spotkanie z aniołem
„Bóg posłał anioła Gabriela do(...) Maryji ...” Łk 1,26-3
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają , jak latać.Antoine de Saint-Exupéry
Zachęcamy wszystkich, w tę niedzielę, której patronują anioły, do odwiedzenia naszej zagrody . Atrakcją naszej zagrody jest mała owieczka Władzia, jedna z owczych trojaczków. Odtrącona przez matkę, przeżyła dzięki anielskiej cierpliwości swojej pani.
Zapalenie drugiej świecy adwentowej
Zwiedzanie zagrody owieczek wrzosówek
Anioły i aniołki - kiermasz świątecznych rozmaitości a w nim ozdoby choinkowe i świąteczne z anielskim motywem , anioły dziergane, wyszywane i malowane; domowe przetwory o niebiańskim smaku.
Niebo w gębie – filiżanka dobrej kawy i „bezaniołki”- czyli bezowe ciasteczka i inne drobne świąteczne wypieki.


15 grudnia Rozgrzewająca sztuka
Światło świec rozprasza ciemności – nawet najbardziej nieprzeniknione. Płomień tańczy, wiruje, uśmiecha się lub smuci, czasemwysyła iskry, czasem przygasa nieśmiało. Tworzy ruchome obrazy cieni na ścianie pełne postaci, kwiatów, pejzaży. W ciszypłomień opowiada nam bajki … Sugeruje nam, że tak naprawdę, to świat jest cieplejszy i milszy, niż myślimy. (Dorota Łukowiak)
Zapalenie trzeciej świecy adwentowej. Zwiedzanie zagrody owieczek wrzosówek
Rozgrzewająca sztuka - kiermasz rozmaitości a w nim coś na zimowe chłody; przepiękne i oryginalne szale, chusty, rękawki; ciepła i ekologiczna pościel wełniana, kamizelki i bambosze , a także na drutach dziergane szale, opaski, mitenki itp.(chętni mogą poznać tajniki robótek ręcznych)
Coś na rozgrzewkę - przede wszystkim spotkanie w wiejskiej izbie, przy kaflowej kuchni z buzującym ogniem pod blachą i iskrami w popielniku oraz herbata z cytryną , z sokiem malinowym a może i „ po góralsku” i inne kuchenne improwizacje.


22 grudnia Gwiazdkowe spotkanie
Do Świąt Bożego Narodzenia już tuż tuż. To już ostatnie chwile, żeby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Zatracamy się wprzygotowaniach. Wszystko po to by zasiąść z najbliższymi przy wigilijnym stole. Czasami jednak potrzebna jest chwila wytchnienia. W Starym Sadzie czekać będzie na Was Ewa Nagórska, jej owieczka Władzia i ….święty spokój.
Zapłonie czwarta świeca adwentowa a pod choinką kryć się będą oryginalne gwiazdkowe upominki.

 


 "JAGNIĘ Z LUBELSZCZYZNY" 

 

W dniach 21-22 listopada 2013 r. w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja i warsztaty szkoleniowe "JAGNIĘ Z LUBELSZCZYZNY" zoorganizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przy pomocy Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie, Lubelskiego Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego oraz Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN. Przedstawiciele naszego Zwiazku zostali zaproszeni do udziału w konferencji.

W części referatowej uczestnicy dowiedzieli się wszystkiego na temat aktualnej sytuacji w sektorze owiec i kóz w krajach Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem owczarstwa polskiego, poznali rynek mięsa jagnięcego w Portugalii oraz strategię owczarstwa w Republice Czeskiej. Po południu odbyła się szczegółowa prezentacja projektu Produkcja jagnięciny w cyklu całorocznym i zagospodarowanie jej na rynku krajowym „Jagnię z Lubelszczyzny”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na zakończenie pierwszego dnia zorganizowano panel dyskusyjny z udziałem hodowców i producentów jagnięciny z Czech, Portugalii i Polski. Atrakcją drugiego dnia sympozjum był wyjazd studyjny do Kozłówki i Puchaczowa. W programie znalazła się wizyta w stadzie owiec ras: wrzosówka, świniarka i uhruska, a także pokaz pracy psów pasterskich.

 


KONFERENCJA OWCZARSKA - GRABOSTÓW 2013

Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Piotrkowie Trybunalskim zorganizował KONFERENCJĘ pt. 

” PROGNOZY ROZWOJU OWCZARSTWA W REGIONIE PIOTRKOWSKIM W LATACH 2014 – 2020”

GRABOSTÓW 2013 w dniu 15 listopada 2013 r.

Konferencja odbyła się w sali bankietowej AGMAR w Grabostowie koło Gorzkowic.

Na konferencję przybyły znakomite osobistości ze świata nauki  min. z Instytutu Zootechniki PIB z Balic - dr inż. Jacek Sikora, który zaprezentował perspektywy chowu owiec na najbliższe lata, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - Prof. dr hab. Mirosław Pięta, MRiRW - Pan Piotr Jakubowski, ze Starostwa Powiatowego z Piotrkowa Tryb. - Pan Krzysztof Krajewski, Powiatowi Lekarze Weterynarii - Pan Maciej Błachiewicz z Piotrkowa Tryb. oraz Pan Tadeusz Płyk z Radomska, firmy  i osoby współpracujęce od wielu lat ze Związkiem min. Państwo Markiewicz własciciele firmy "Wełnomark" z Huty Wałowskiej i przestawiciele firmy Jasta Sp. z o.o. z Danielowa, hodowcy zrzeszeni w Związku i osoby go wspierające. Pani Dyrektor Biura Związku zaprezentowa informację o stadach owiec ras zachowawczych, utworzonych i objętych oceną Związku w Piotrkowie Tryb. i omówiła działalnosć RZHOiK w Piotkowie Tryb. w ostatnich latach. Pan Piotr Jakubowski z MRiRW krótko omówił aktualne dzialania ministerstwa w zakresie przygotowań do realizacji PROW w latach 2014-2020. Pan Maciej Błachiewicz - lek. wet. przedstawił zagadnienia z zakresu profilaktyki weterynaryjnej w stadach owiec. Po zakończonych prezentacjach goście i uczestnicy konferencji zasiedli do biesiady, która przeciągnęła sie do późnego wieczora.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc z konferencji i biesiady.


W programie konferencji:

godz. 14:00 Powitanie uczestników konferencji

Problematyka poruszana na konferencji:

  1. Perspektywy chowu owiec ras zachowawczych w latach 2014-2020 – Instytut Zootechniki PIB w Balicach
  2. Profilaktyka weterynaryjna w stadach owiec – PIW w Piotrkowie Tryb.
  3. Rozwój owczarstwa w regionie piotrkowskim, działalność Związku w Piotrkowie Tryb. – RZHOiK w Piotrkowie Tryb.
  4. Dyskusja

godz. 16:00 Biesiada Owczarska

SPONSOR KONFERENCJI

 



 DOŻYNKI PREZYDENCKIE 2013 w Spale

Dożynki Prezydenckie 2013 odbyły się w dniu 14 września 2013 r. w Spale.

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie rozpoczęły się Mszą Świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem Pary Prezydenckiej. We Mszy uczestniczył również minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Następnie odbył się korowód dożynkowy, który z kościoła skierował się do Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Para Prezydencka, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zaproszeni goście dojechali na stadion powozami, gdzie odbywała się ceremonia dożynkowa.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zwracając się do dożynkowych gości podkreślił, że rolnictwo i gospodarka żywnościowa to sektory, które dobrze się rozwijają i umacniają swoje pozycje w kraju i zagranicą. Prezydent powiedział: "Możemy dziś z dumą mówić o polskiej wsi, jako źródle siły polskiego narodu i polskiej gospodarki"  Dodał, że polska wieś pięknieje, poprawia się na niej standard życia i wzrasta wydajność produkcji. Zaznaczył, że nie jest ona jednak rajem na ziemi, ma wiele kłopotów i problemów, ale jest miejscem, gdzie widać, że ciężka praca rolnika przynosi efekty.

Minister Stanisław Kalemba podkreślił, że Polska wieś się zmienia, że przybywa nowoczesnych, świetnie zarządzanych gospodarstw, które doskonale odnajdują się na rynku. Podziękował rolnikom "za tegoroczny wysiłek, za zbiory, za wierność tradycji, za współtworzenie naszej teraźniejszości i przyszłości". Zwrócił uwagę, że jakość polskiej żywności i jej wyjątkowe walory smakowe są powszechnie znane i dodał, że żywność wytwarzana metodami tradycyjnymi oraz produkty regionalne zdobywają coraz większą popularność, podobnie jak żywność ekologiczna. Dodał: "Nasze produkty są znane w całej Europie, coraz śmielej zdobywają także dalsze, światowe rynki".

Gość specjalny Pani Anna Komorowska brała również udział w konferencji poświęconej roli kobiet na wsi. Powiedziała, że wspieranie przedsiębiorczości kobiet wiejskich to niezwykle cenna inicjatywa i dodała, że oprócz wsparcia rozwoju struktury wsi, ważna jest także dbałość o relacje społeczne, w których kluczową rolę odgrywają kobiety wiejskie.

W rozstawionym na stadionie Miasteczku regionów prezentowali się przedstawiciele wszystkich regionów Polski wraz z tym co u nich najlepsze. Serwowano przysmaki regionalne, a na scenie można było zobaczyć zespoły ludowe. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności.

Województwo lubelskie zajęło I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Nasz Związek reprezentowała zaproszona przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Dyrektor Biura Związku Bożenna Gemel.

 

Zapraszamy do naszej GALERII ZDJĘĆ

 


XXII PROMOCYJNO-HANDLOWA WYSTAWA ROLNICZA

ROL–SZANSA 2013

Wystawa, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, odbyła się w Piotrkowie Tryb. przy ul. Kasztelańskiej 9, na terenie Piotrkowskiego Oddziału ŁODR tym razem 24 i 25 sierpnia.

W programie wystawy były min:

  • prezentacje: maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych, środków do produkcji rolniczej, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie inwentarskim, urządzeń do wytwarzania energii odnawialnej;
  • wystawy i pokazy: kolekcji odmian roślin uprawnych, pracy urządzeń, rękodzieła ludowego;
  • doradztwo fachowe i konsultacje z zakresu: pozyskiwania funduszy z UE, technologii produkcji, integrowanej ochrony roślin, ekonomiki rolnictwa, informacji rynkowych;
  • kiermasze roślin, wydawnictw fachowych;
  • konkursy, występy zespołów folklorystycznych.

ROL-SZANSA zgromadziła ponad 300 wystawców. Ogromna ilość zwiedzajacych, nie tylko z rejonu Piotrkowa, ale i z całej Polski, mogła zobaczyć imponującą wystawę maszyn i urządzeń rolniczych, nabyć sadzonki wielu roślin, zasięgnąć porad z wielu dziedzin rolnictwa. Miały również miejsce występy zespołów folklorystycznych umilające czas zwiedzajacym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego stoiska w GALERII ZDJĘĆ.

 


 

XV WOJEWÓDZKA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

i TARGI ROLNE "W SERCU POLSKI"

Wystawa odbyła się ona w dniach 22 - 23 czerwca 2013 r. na terenach wystawowych ośrodka w Bratoszewicach . Hodowcy zrzeszeni w naszym Związku zaprezentowali na wystawie owce w rasach:

  • polska owca nizinna - Pani Jolanta Animucka
  • ile de France - Pan Łukasz Siwek
  • berrichon du cher - Pan Alojzy Gruszecki
  • świniarka - Pan Mariusz Nowosielski,
  • wrzosówka oraz białogłowa owca mięsna - Państwo Zofia i Stanisław Łascy.

Najwyższą nagrodę wystawy czyli Superczempiona otrzymał tryk rasy PON z hodowli Pani Jolanty Animuckiej oraz koza rasy burskiej z Rolniczego Zakładu Doswiadczalnego SGGW z Żelaznej. Pozostałe owce zaprezentowane przez hodowców zrzeszonych w piotrkowskim Związku otrzymały tytuły czempionów i wiceczempionów wystawy.

Podczas wystawy prezentowane było również bydło mleczne, trzoda chlewna, króliki, szynszyle, drób ozdobny, pszczoły oraz konie. Można było obejrzeć maszyny, urządzenia i środki do produkcji rolnej oraz uzykać fachowe doradztwo na stoisku ŁODR. Swoje stoiska przygotowali też twórcy ludowi prezentujący regionalne wyroby. Urozmaiceniem wystawy był pokaz pracy psa pasterskiego z owcami oraz występy artystyczne.

Wystawa zakończyła się dużym sukcesem dla naszego Związku, a jej uhoronowaniem jest tytuł Superczempiona w stadzie Pani Jolanty Animuckiej, nad którym sprawujemy opiekę hodowlaną. 

Otrzymaliśmy również podziękowania od ŁODR w Bratoszewicach za współpracę przy organizacji wystawy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystawy w GALERII ZDJĘĆ.


 

 XXVI KRAJOWA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

 

W bieżącym 2013 roku KRAJOWA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH odbyła się w dniach 10-12 maja w Poznaniu. Nasz Związek uczestniczył w wystawie i przygotował zwierzęta do ekspozycji. Wystawiliśmy 18 sztuk zwierząt (6 tryków i 12 maciorek) w rasach:

  • polska owca nizinna
  • białogłowa owca mięsna
  • berrichon du cher. 

Jedno z wystawianych przez nas zwierząt otrzymało tytuł czempiona. Zwycięską owcę rasy Polska Owca Nizinna wystawiała Pani Jolanta Animucka.

Podczas wystawy można było obejrzeć najlepsze okazy koni, bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, owiec, kóz, kaczek, kur i strusi. Były też zwierzęta futerkowe: króliki, szynszyle i nutrie, jak również pszczoły, ślimaki oraz ryby. Miał również miejsce pokaz zwierząt objętych programami ochrony w ramach wystawy Polskich Ras Zachowawczych organizowanej przez Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy. Wystawie towarzyła Mięsna Arena - wydarzenie zorganizowane z myślą o promocji mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego jako podstawowego składnika zdrowego żywienia. W jej trakcie odbył się szereg kulinarnych atrakcji propagujących ideę zdrowego żywienia, prezentacje, degustacje i warsztaty.



 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronach KWZH i do naszej galerii zdjęć.


 

VII PIOTRKOWSKIE TARGI OGRODNICZE - PAMIĘTAJMY O OGRODACH

 

Kolejna edycja PIOTRKOWSKICH TARGÓW OGRODNICZYCH - PAMIĘTAJMY O OGRODACH odbędzie się 28 kwietnia 2013 roku, w godzinach od 9:00 do 17:00 na terenie piotrkowskiego oddziału ŁODR przy ul. Kasztelańskiej 9 (zamek w Bykach).

 

Pracownicy naszego związku otrzymali jak co roku zaproszenie do odwiedzenia Targów. My również zachęcamy do odwiedzenia tych wiosennych targów ogrodniczych.


 

XVI KRAJOWY WALNY ZJAZD DELEGATÓW POLSKIEGO ZWIĄZKU OWCZARSKIEGO

 

zjazdZjazd odbył się 19 marca 2013 r. w. Warszawie. Delegatami z naszego Związku na Zjazd byli Pani Prezes Jolanta Animucka i Pan Wiceprezes Łukasz Siwek. Zaproszonym gościem była Pani Dyrektor Bożena Gemel. Podczas Zjazdu delegaci dokonali wyboru nowego Zarządu PZOw w wyniku którego Prezesem został Pan Jan Antoł, a wiceprezesem Pan Waldemar Gędek. Delegaci z naszego rejonu w wyniku głosowania zostali również wcieleni do władz PZOw. Pani Jolanta Animucka została Członkiem Komisji Rewizyjnej, a Pan Łukasz Siwek -zastępcą członka Zarządu. Podczas Zjazdu omawiano problemy związane z hodowlą owiec w Polsce oraz zmiany jakie zaszły w ostatnich latach w tej dzialalności hodowlanej.



VII WALNY ZJAZD HODOWCÓW OWIEC I KÓZ


Zjazd odbył się 4 lutego 2013 r. w sali konferencyjnej RHSP przy ul. Młynarskiej 2 w Piotrkowie Trybunalskim w II terminie o godzinie 10:30.

Porządek obrad był następujący:
1. Otwarcie Zjazdu
2. Wybór Przewodniczącego i Sekretarza
3. Przyjęcie regulaminu obrad
4. Wybór komisji skrutacyjnej, statutowej oraz uchwał i wniosków
5. Sprawozdania Zarządu i Komisji Rewizyjnej
6. Dyskusja
7. Udzielenie absolutorium Zarządowi Związku
8. Wybory Zarządu, Prezesa i Komisji Rewizyjnej
9. Przyjęcie uchwał i wniosków

10.Zakończenie obrad

Na zjazd przyjechało 29 delegatów uprawnionych do głosowania oraz 5 gości zainteresowanych podjęciem działalności owczarskiej i współpracą ze Związkiem. Zjazd zaszczycił swoją obecnością Dyrektor Polskiego Związku Owczarskiego Pan Tadeusz Lotczyk. Obrady prowadził Przewodniczący Pan Michał Miniatorski. Delegaci wysłuchali sprawozdań: Zarządu przedstawionego przez Pana Łukasza Siwka - Wiceprezesa Związku i Komisji Rewizyjnej przedstawionego przez Pana Mariana Dąbrowskiego - Członka Komisji Rewizyjnej, z działalności RZHOiK w latach 2009 - 2012. Podczas Zjazdu rozmawiano o aktualnych zmianach zachodzących w hodowli owiec oraz o problemach rynku owczarskiego. Zjazd udzielił absolutorium poprzedniemu Zarządowi Związku i dokonał wyboru Zarządu, Prezesa i Komisji Rewizyjnej na kolejne 4 lata działalności.

W skład Zarządu weszli:

Pani Jolanta Animucka - Prezes Zarządu zjazd
Pan Łukasz Siwek - Wiceprezes Zarządu
Pan Józef Miniatorski - Członek Zarządu
Pani Anna Karkocha - Członek Zarządu
Pan Jan Adamus - Członek Zarządu


W skład Komisji Rewizyjnej weszli:


Pan Arkadiusz Sobczak - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Pan Marian Dąbrowski - Członek Komisji Rewizyjnej
Pan Stanisław Łaski - Członek Komisji Rewizyjnej

Zjazd wybrał delegatów na Krajowy Walny Zjazd Polskiego Związku Owczarskiego, który odbedzie się 19 marca 2013 roku w Warszawie. Nasz Związek będą reprezentowali Pani Prezes Jolanta Animucka i Pan Wiceprezes Łukasz Siwek.

Obrady zakończyły się przyjęciem proponowanych uchwał i wniosków oraz zatwierdzeniem zmian w statucie Związku.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Pliki wykorzystywane są, aby móc dostosować witrynę do Państwa oczekiwań oraz w celach statystycznych. Blokadę użytkowania plików cookies można ustawić w wykorzystywanej przez Państwa przeglądarce. Dalsze korzystanie z naszej witryny, bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo politykę stosowania plików cookies.